title
title
title
title
title
title
title
title

טירת צבי


ליצירת קשר איש קשר: מזכירות הקיבוץ טלפון : 04-6078702 מייל: mazkirut@tiratzvi.net


שכונת " נופי הטירה" מציעה סביבת מגורים ציונית דתית בקיבוץ טירת צבי שהוא ראשון לישובים הדתיים בעמק המעיינות (בקעת בית שאן).
השכונה כוללת 180 בתים חד-משפחתיים, צמודי קרקע במגרשים של 500 מ"ר שיעטפו את הקיבוץ מכל עבריו. מתיישביה יקחו חלק בבנית הקהילה המתחדשת בישוב.

סיפורה של טירת צבי
טירת צבי הוא הקיבוץ הראשון שעלה על הקרקע במסגרת תנועת הקיבוץ הדתי. מיסדיו חלמו לבנות קיבוץ שמשלב בתוכו חיי תורה ועבודה.
טירת צבי הוקמה בכ"א תמוז תרצ"ז (1937) במסגרת יישובי "חומה ומגדל" על חוה חקלאית בשם "א-זרעא" שנרכשה בידי קק"ל מידי מוסא אל עלמי.
במקום נמצא מבנה דו-קומתי שכונה ע"י המתיישבים ביומרת מה "הטירה", שהיה מוקף בחומת לבני בוץ (וכך היתה טירת צבי ליישוב חומה ומגדל היחיד בו לא הוקם מגדל ולא נבנתה חומה). הטירה העניקה למקום את שמו בתוספת "צבי" על שם הרב צבי הירש קלישר, מראשוני הציונות הדתית במאה ה-19 (קדם אף לציונות המדינית).
טירת צבי שוכנת בדרום בקעת בית שאן (עמק המעיינות) כ- ק"מ וחצי מערבית לנהר הירדן וכ- 9 ק"מ דרומית לעיר בית שאן.
לטירת צבי חקלאות מפותחת המשתרעת על אלפי דונם של ברכות דגים, מטעי תמרים וגידולי שדה וירקות. וכן היא מגדלת בקר לבשר והודים.
תיירות מקומית מתפתחת, ישנן עשרות דירות ארוח המיועדות לארוח בכל ימות השנה, בשבתות חגים ובאירועי שמחה.
מותג "טירת צבי" למעדני בשר מעולים, מצוי היום בכל בית בישראל ובקהילות יהודיות בעולם. מוצרים אלו מיוצרים במפעל מודרני ומשוכלל שהוקם לפני כ-60 שנה על ידי מייסדי המקום ומעסיק היום 220 עובדים-חברי ותושבי הקיבוץ ותושבי האזור.
כיום טירת צבי עוברת תהליכי הפרטה לקראת היותה קיבוץ מתחדש בעוד מספר שנים. השרותים הניתנים לחברי הקיבוץ ניתנים לעשרות משפחות של תושבים ובעתיד לכל תושבי השכונה.

אורחות החיים הדתיים
מייסדי טירת צבי באו מבית מדרשה של הציונות הדתית ובדרך זאת אנו ממשיכים ללכת גם היום.
טירת צבי נבנתה באזור קשה להתיישבות, כיישוב חקלאי המתמודד מאז הקמתו (לפני שבעים ואחת שנה), עם כל השאלות הקשורות לקיומה של חקלאות, תעשייה וקהילה על צרכיה השונים, בשבת ובחג.
בבית הכנסת, שנחנך לפני יובל שנים מתקיימים תפילות בנוסח אשכנז כאשר משולבים בו מנהגי המקום. הקהילה פתחה את שעריה גם למנין קרליבך בלילות שבת "מברכין" ולמנינים ביוזמת חברים לעדות ישראל.
כל ימות השבוע ובשבתות מתקיימים שעורי קודש החל מדף יומי, גמרא, מחשבת ישראל, תנ"ך פרשת שבוע ועוד. רב המקום הוא הפוסק בשאלות הלכתיות של קהילה ופרט ומוביל את מסכת השיעורים הרבים בכל ימות השנה.

משימתיות
מזה 20 שנה טירת צבי עסקה בעשייה חינוכית במסגרת חברות נוער שהתחנכו וגרו בקיבוץ. היום הקימה טירת צבי בית תומך לבנות דתיות עם קשיי הסתגלות חברתיים.
טירת צבי מאמצת חיילים עולים, במסגרת "גרעין צבר" ופרויקט של חילים בודדים בתנועה הקיבוצית.
חברי טירת צבי משתתפים בצורה פעילה במפעל ההסעדה לנזקקים בבית שאן, ומדי שבוע יוצאות מטירת צבי מספר רב של מנות מוכנות לבית שאן.
שנים רבות ילדי טירת צבי מארגנים ומארחים בקיץ קייטנות לילדי איל"ן, ילדי ית"ד וילדי אלו"ט.

פרוט מערכת השירותים
א. חינוך – בקיבוץ קיימים בית תינוקות, פעוטונים, גנון וגן הפועלים במשך כל ימות השנה, עד שעה 16:00, למעט בערבי חג ושבת בהם מסתיימת העבודה ב- 12:00. ביה"ס המשותף "שק"ד" ממוקם בקיבוץ השכן, בשדה אליהו, והוא משותף לקיבוצים הדתיים טירת צבי,שדה אליהו, עין הנצי"ב, שלוחות, מירב ומעלה גלבוע. ביה"ס קולט גם מבני המושבים באזור. בבית הספר לומדים הילדים בכיתות נפרדות החל מכתה ה' ואילך.
פעילות חינוכית בלתי פורמלית ענפה ומעורבת מתקיימת בבתי הילדים במהלך השנה ובחופשות.
חינוך על תיכוני – תושבי המקום לומדים בכל האוניברסיטאות בארץ, ולאחרונה יותר חברים לומדים במכללה האזורית בצמח.
ב. חברה - קיימת פעילות תרבותית ענפה ומעורבת (גברים ונשים) סביב החגים וביניהם. יש לציין שחלק נכבד מהפעילות התרבותית נעשית ע"י חברי היישוב ותושביו.
קיימת פעילות חברתית- תרבותית אזורית כמו: הצגות, קונצרטים, סרטים וספורט, באולם המופעים האזורי- קמרון ובמועצה האזורית עמק המעינות.
ג. רווחה – במקום מטבח וחדר-אוכל – "טיב ביתי", מרכול, ספריות, מכבסה, מחסן בגדים, מספרה, קוסמטיקה, מרפאה של קופ"ח כללית, מרכז סיעודי- "עטרת צבי", פיזיוטרפיה וטיפולים פארא-רפואיים. בנוסף לכך יש לנו בריכת שחיה המשמשת את החברים והתושבים החיים עמנו.
קיימים ענפי עזר הפועלים לשירות החברים כחשמליה, חצרנות ונוי.

אוכלוסיית טירת צבי בקיץ 2008
אוכלוסיית טירת צבי מונה 660 נפשות מהם 220 חברים. היא כוללת בתוכה 30 משפחות תושבים.
סך הילדים במקום: 228
מהם בגיל הרך: 88
מהם בגיל ביהס: 140