title
title
title
title
title
title
title
title
ד"ש מראש המועצה לסיכום שנת תשע"ו

 


פרידה

מחר יובא למנוחת עולם הנשיא התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס. הנשיא פרס ביקר במועצה במאי 2010. מילותיו החמות באותו יום חגיגי וחשוב המשיכו ללוות אותנו בכל השנים שחלפו מאז.  חזונו לשלום מוגשם בימים אלה הלכה למעשה עם תחילת העבודות על הגשר שיחבר בין ישראל וירדן בפארק התעשייה והתעסוקה 'שער ירדן'.  יהי זכרו ברוך.

 

שנת תשע"ז מתחילה בעוד מספר ימים. זהו זמן שבו אנו מביטים לעבר השנה החולפת וסופרים מעשים, והשנה שחלפה הביאה עימה יבולי עשייה בעמק:

 

צמיחה בישובים

בישובים התחוללה השנה תפנית משמעותית עם הצטרפותן של משפחות רבות שהגיעו לעמק לקליטה. עומס גדול ונפלא מתרחש במחלקת ההנדסה ובחברה הכלכלית עם תנופת הבנייה העצומה המתרחשת בכל רחבי העמק. תושבים חדשים בונים את ביתם, משפחות ותיקות רבות משפצות והביקוש הולך ומתגבר. רוב יישובינו כבר עמוק בתוך תהליך צמיחה והאחרונים ממש בישורת האחרונה. על ההר צמוד למלכישוע, מקדמים את אכלוסו של ישוב קהילתי מעורב וגרעין חלוצים ראשוני כבר מתגבש.

 

הטבת מס

השנה לראשונה בהיסטוריה זכו כל יישובי המועצה להיכלל במפת המס החדשה. זה היה מאבק של מספר שנים בהם דרשנו פעם אחר פעם להיות חלק ממפת הטבות המס, ולאחר שהמועצה האזורית עמק המעיינות נכנסה למפה, רק עם חלק מיישוביה, המשכנו ביתר שאת להילחם על ההטבה לכולם. לשמחתנו היינו בראש המחנה שהוביל את הכלל 'הרוב קובע' שמשמעותו שבמועצה אזורית שרוב יישוביה זכאים להטבת מס, כל יישוביה יקבלו את ההטבה. 

 

עידן טכנולוגי

עידן טכנולוגי המרכז האזורי המשותף לפיתוח טכנולוגי, חדשנות חינוכית, תעשייה ותעסוקה, נפתח לפני שנה בשלל אירועים למוזמנים ולקהל הרחב והוא מהווה השראה למרחבים נוספים מעודדי צמיחה ותעסוקה בעמק. המרכז שוקק חיים בכל ימות השבוע ומתקיימות בו פעילויות, קורסים, סדנאות ומפגשים בנושאים שונים, לצד פעילות טכנולוגית עסקית של היזם והשותף - חברת גבע סול. זהו מרכז המשמש דוגמה לשיתוף פעולה מצוין של המגזר הציבורי והמגזר העסקי הפועלים יחד למען הקהילה ואנשיה, הזוכה למבקרים סקרניים רבים הבאים ללמוד את הרעיון והדרך ומהווה השראה לפיתוח מרחב אזורי טכנולוגי חינוכי חדש, והפעם בתחום התוכנה.


רכבת העמק ונגישות

רכבת העמק עשתה את נסיעת הבכורה שלה עם שר התחבורה ואנשיו והיא מעוררת התרגשות רבה בקרב תושבי העמק והאזור. משק כנפי היסטוריה נשמע ברחבי העמק ובחול המועד סוכות תחל לנסוע על קו עמק המעיינות בית שאן - יוקנעם כפר יהושע בלוח זמנים מיוחד לסוכות. בתחילת חודש נובמבר 

תחל הרכבת בנסיעותיה הסדירות ותושבי העמק יזכו לשלושה חודשי נסיעה חינם ועוד שלל הטבות. עוד הוחלט השנה על הרחבת כביש 71 לדו מסלולי, הביצוע נכנס לתכנית החומש הקרוב של משרד התחבורה, ומתוכנן כבר בשנתיים הקרובות.
אנרגיה מתחדשת

 על הגלבוע הולך ומתפתח תחום האנרגיה המתחדשת. חוות טורבינות רוח המייצרות חשמל הוקמה ליד מעלה גלבוע ולצידה מרכז מבקרים חדיש ואטרקטיבי. פרויקט אנרגיה שאובה מוקם בשתי נקודות בעמק (בגלבוע בביצוע מתקדם ובאזור כוכב הירדן לקראת התחלת ביצוע) והוא מאפשר אגירת אנרגיה ע"י שאיבת מים וזמינותה לשימוש בעת הצורך.פארק צבאים

בפארק צבאים הוגדל הסבסוד לתשתיות ויש תנופת ביקוש להקמת מפעלים. השנה הצטרפו לפארק מספר מפעלים בינוניים (בגודלם) ואילו כבר בשנה הקרובה מתוכננים מספר מפעלים גדולים להיבנות בפארק. זוהי בשורת תעסוקה חשובה שכן השילוב בין מפעלים בפארק צבאים ורכבת העמק יביאו להגדלת מקומות התעסוקה בעמק ולקיצור טווחי הנסיעה מדי יום.

 

שער ירדן

פרויקט שער ירדן - אזור התעשייה המשותף ישראל ירדן יוצא לדרך בימים אלו. אמנם עם חבלי לידה לא פשוטים אולם אנו מקווים שבשנה החדשה אלה יפתרו ואנו נוכל לחזות בהקמת פארק תעשייה משותף שיהווה אבן דרך לשלום אמיתי בין המדינות ולפיתוח אזורי כולל.

 

שבילים ותשתיות

מערכת השבילים הקהילתיים בין הישובים התרחבה השנה ונוספו לה השבילים המחברים בין שלוחות למסילות ולפארק המעיינות, והשביל בין עין הנצי"ב ליישובי ביכורה. אנו ממשיכים לתכנן עוד חלקים של השביל אשר ימשיכו ויחברו בין יישובי העמק ותושביו ובתי הספר ויאפשרו הליכה, רכיבה ונגישות קלה בין הישובים. עוד חנכנו הרחבות במספר ישובים, שכונות למגורים זמניים, מבני ציבור, מעונות יום, גנים ומגרשי ספורט.

 

חקלאות  (תמונה מהדגים)

השנה שחולפת היתה שנה לא קלה לחקלאים. מחירי המים, הורדת המכסים מעל יבוא הדגים הירקות, התבלינים והזית וכעת על הפרק הורדת המכס מעל יבוא הבשר. אנו עושים ככל יכולתנו לשמור על החקלאות על כל ענפיה וממשיכים בחיזוק ופיתוח המו"פ האזורי שכן זהו חלק חשוב בכלכלה המקומית, בתעסוקה ובשמירה על הקרקע.

 

אמנת שירות

השנה כחלק מביסוס תפישת השירות החדשה במועצה ולאחר תהליך של חודשים ארוכים פרסמנו חוברת שבה פירטנו את מחויבויות המועצה ליישוביה ותושביה בכל תחומי השירות, וזאת מתוך אמונה כי שירותים מיטביים בשיתוף עם הציבור הם מפתח לחיזוק הקהילות והאזור וכלי במשימת הצמיחה הדמוגרפית.

 

ציוני דרך

גם השנה זכתה המועצה בפרס ניהול כספי תקין, ובפרס החינוך המחוזי. בתי הספר העל יסודיים שלנו הם ראשונים בגיוס לצה"ל: בשק"ד הבנים ובגאון הירדן הבנות.

 

עמק חינוך

בית ספר קהילתי להורים נפתח השנה עם מגוון מפגשים בנושאים שונים, פורומים חינוכיים המשיכו להיפגש ולחשוב כיצד לייצר ולעצב חינוך עוד יותר טוב לילדינו, הכיתות בעמק משנות פניהן עם עיצובים מעניינים אשר יאפשרו למידה טובה ומשמעותית, בתי הספר משתפים פעולה במגוון תחומים, ולכל בית ספר הייחודיות שלו. נפתחו כיתות ביכורים בבית ספר ביכורה לאחר חשיבה משותפת עם ההורים ומשרד החינוך. מתעניינים רבים מכל הארץ מגיעים ללמוד על מודל החינוך הייחודי שלנו.

 

עמק ירוק

השנה הסתיימה חלוקת הפחים להפרדת הפסולת ביישובים, נוספו הפחים החומים לפסולת האורגנית ובמרבית היישובים גם הוקמו משטחי בטון חדשים לפחים.

המהלך להפרדת הפסולת לווה בפעילויות חינוכיות בבתי הספר, הגנים וביישובים. הנתונים מצביעים על עלייה בשיעורי המיחזור בעיקר אודות לשיתוף הפעולה של התושבים והעלאת המודעות.

 

 סיפור אהבה מקומי

יצירה מוסיקלית נכתבה בהשראת עמק המעיינות על ידי פרופ' מיכאל וולפה ורחל שפירא. "מי תהום ומי בריכה, מים צוננים, צמחיית גדות סבוכה, מעיין גנים..." היצירה נוגנה בעמק מספר פעמים. כל ילדי בתי הספר היסודיים לקחו חלק בפרויקט המיוחד ותושבי העמק ונופיו היוו השראה ליצירה המיוחדת והמרגשת.

 

כמדי שנה 

כמדי שנה אירחנו את אליפות ישראל בחצי מרתון עם מספר שיא של רצים, זכינו ל'חגיגת חנוכה' בישובים, בנוסף לפסטיבל המעיינות שכבר הפך למסורת והשנה הזו היא שנתו השישית. יצאנו לקמפיין חורף בשביל עמק המעיינות, 'עשינו' טרקים בשביל במהלך חודש פברואר הפורח והירוק בעמק, עשינו שוק בחוות עדן במסגרת האירוע 'תוצרת העמק' והרחבנו ידע ב'יריד הבנייה'  שהפיק פורום צעירים. עוד ציינו את חודש הקריאה בשלל פעילויות ספרותיות וחגגנו בלילות ירח מלא בקיץ באתרי התיירות ובמרכז עידן.

הפעילות במתנ"ס ממשיכה לגדול ולצמוח בכל התחומים: ילדים ונוער, מוסיקה, מחול, וספורט וקורס מנהיגות צעירה השני יצא לדרך, בימים אלו מוקם מרכז צעירים אזורי חדש בתוך מתחם הספרייה האזורית שירכז את כל פעילות הצעירים, ושיתופי פעולה רבים וטובים נרקמים ומתחוללים עם עמותת גיל עוז וותיקי העמק.


  

השנה הבאה עלינו לטובה מביאה עימה משימות חדשות אך גם אתגרים.

נקווה, נייחל ונאחל להמשך תהליך הצמיחה הקהילתי והכלכלי בישובים ובאזור כולו.

 


"אסוף את המעשים

את המילים והאותות

כמו יבול ברכה כבד משאת.

 

אסוף את הפריחה

אשר גמלה לזיכרונות

של קיץ שחלף בטרם עת.

 

אסוף את כל מראות פניה היפים

כמו את הפרי ואת הבר.

האדמה היא אפורה מתחת לשלפים

ואין לה עוד לתת לך דבר.

 

ואין יותר גבעול חולם על שיבולתו

ואין יותר נדרי ואסרי

רק הבטחת הרוח כי הגשם בעיתו

עוד יחונן את עפרה בתום תשרי..."

   

                                                                                                                                איתמר פרת / נעמי שמר

 


   שנה טובה !!!

 

 שבת שלום!

 יורם קרין, ראש המועצה

 

תגובות לדף