title
title
title
title
title
title
title
title
ד"ש קורונה 01

זהו דיווח שבועי לא רגיל. נגיף הקורונה שהגיע בסערה ושטף את העולם כולו, עצר את העולם מלכת וגם אותנו. לאורך השנים האחרונות ערך צוות מל"ח של המועצה תרגילים רבים: רעידות אדמה, ירי טילים, שריפות, אולם מעולם לא חשבנו שב- 2020 יגיע נגיף קטן ויביא עימו מגיפה ומצב חירום לא מוכר. עובדי המועצה ומנהלי האגפים והמחלקות עושים עבודה נהדרת, וכולם מגוייסים למשימה שהצבנו לעצמנו והיא: המשך מתן שירותים חיוניים לתושבי העמק, תוך שמירה על בריאותם ועל התפשטות הנגיף והגעתו לעמק.

כבר מהשבוע שעבר החל מטה הקורונה של המועצה להיפגש מדי יום לעדכונים, החלטות והנחיות ליום שאחרי וזאת כמובן בהתחשב בהנחיות משרד הבריאות המתעדכנות באופן שוטף. ביום ראשון נערכו פגישות עם מנהלי הקהילות והישובים בשלושה סבבים בהתאם להנחיות (עד 10 אנשים במרחב, 2 מ' בין אחד לשני), שבהן בעיקר שמענו על התנהלות הישובים בעת הזו, צרכים שעולים והתארגנות לקראת הבאות. קבלת קהל במועצה נסגרה כבר באותו היום, ומיום רביעי עברנו לעבוד במתכונת חירום שבה רוב עובדי המועצה יצאו לחופשה, ורק צוות מצומצם פועל.

כולנו יודעים כי יתכן והנחיות המדינה ידרשו צעדי זהירות נוספים עד כדי סגר מלא - ואנו נערכים גם לתרחיש זה הן ברמת המועצה והן ברמת ההנחיות להנהלות הישובים ולצוותי הצח"י.

נכנסנו לתקופה לא פשוטה מתוך חוסן אזורי, פיתוח וצמיחה בכל התחומים. אנו חשופים לכל המשמעויות הנגזרות מהאירוע: בריאותיות, חברתיות וכלכליות. אנשים רבים מאבדים את מקום עבודתם, רבים יצאו לחופשות ארוכות. לקהילה מגובשת יש כוח ביחד, וזו גם הייחודיות שלה - הערבות ההדדית, החיבוק, והתמיכה. יחד כולנו נעבור גם את האירוע הזה, ונצא ממנו מחוזקים להמשך.

 

חינוך

כל מוסדות החינוך נסגרו כבר בתחילת השבוע וננעלו על פי הנחיות משרד החינוך: מעונות יום, גנים ובתי הספר והמערכות הבלתי פורמליות. צוותי החינוך לא הפסיקו לרגע להיות בקשר עם הילדים והמשפחות, יוזמות נפלאות עולות, מתקיימים מפגשים, עולים שיעורים, סרטוני הדרכה, שיעורי בית ומטלות ואפילו חוגגים אירועי יום הולדת באמצעות הדיגיטל שפתח את האפשרות לשמור על קשר, להיפגש, להיות יחד וללמוד. אגף החינוך נמצא בקשר הדוק ויומיומי עם מנהלי מערכות החינוך בעמק לחשיבה משותפת, מתן מענים פדגוגיים, תמיכה ועזרה תוך שמירת קשר עם הנהלת מחוז הצפון במשרד החינוך.

בעידן טכנולוגי יחד עם צוות המתנ"ס מכינים ערכות פעילות שיחולקו בשבוע הבא לילדי העמק וכבר נערכים לשבועות הבאים.

 

קהילה

אגף קהילה הנמצא בקשר הדוק עם מנהלי הקהילות, מזכיר, יו"ר, ויו"ר צח"י באופן שוטף בשגרה, הידק עוד יותר את הקשר בשבוע האחרון, ומדי יום מקבל דו"ח מצב מסודר מכולם על המתרחש בישוב על ההערכות ועל החוסן הקהילתי. צוות האגף הכין ושלח מסמך המלצות לסיוע על שמירת שגרה, איתנות קהילתית יישובית שעושה סדר במידע, הנחיות והתנהלות בתקופה הקרובה.

 

מתנ"ס

כל הפעילות השגרתית הופסקה - החוגים, האירועים והמפגשים. במתנ"ס עושים כל מאמץ לראות בימים אלו הזדמנות ליצירתיות, לקהילתיות, ולרלוונטיות גם כשהמרחב משתנה מהקצה לקצה, הקשר האישי עם התלמידים, המורים והצוותים נשמר כל הזמן,  והחשיבה המשותפת והמצב שנוצר יצרו רעיונות חדשים ויצירתיים נהדרים שפונים לכל הקהל: ספריה דיגיטלית, הרצאות ומופעים מקוונים, ערכות משפחתיות מבית היוצר המקומי שלנו (עסקים קטנים ועידן טכנולוגי), שיעורים מקוונים במגוון תחומים ועוד.

 

שירותים חברתיים

במחלקה לשירותים חברתיים נפתח כבר בתחילת השבוע קו חם הנותן מענה לתושבים החשים מצוקה, חרדה או חשש עקב המצב שנוצר. העובדות הסוציאליות היישוביות נמצאות בקשר עם בעלי התפקידים בישובים ועם תושבים על פי הצרכים שעולים מהשטח. המצב שבו הילדים נמצאים בבית, ההורים עובדים מהבית, יש הנחיות שלא לפגוש את הסבים והסבתות ולא לפגוש חברים, מייצר מציאות חדשה ובלתי מוכרת המביאה עימה תחושות לא מוכרות. המחלקה פרסמה במהלך השבוע שני מסמכים ובהם המלצות והנחיות להתמודדות בבית ובמשפחה ועם מספרי טלפונים שבהם אפשר לקבל תמיכה.

 

גיל עוז

בגיל עוז ממשיכים לתת את השירות לוותיקי בעמק במתכונת חירום ובהתאם להנחיות משרדי הממשלה.

ביום חמישי האחרון יצאה הודעה על הפסקת פעילות הקתדרה וביום ראשון השבוע הופסקה פעילות מרכז היום. העמותה ממשיכה לעבוד במחלקת הטיפול הביתי במתכונת חירום מצומצמת, על מנת להמשיך ולתת לוותיקים טיפול ביתי ועזרה בבית, כמו גם למבקרי מרכז היום שנמצאים בביתם, במקביל נערכים לתת מענה של למידה מרחוק בקתדרה. במהלך השבוע נשלחה חוברת פעילות ביתית לוותיקי העמק ובעמותה נערכים להמשיך ולהתמיד בכך. צוות הטיפול הביתי נמצא בקשר יומיומי עם הקשישים, מחלקים ארוחות ועורכים ביקורים. הצוות נרתם למשימות במסירות גדולה ומאפשר לעמותה לשמור על שירות גם בימים של אי וודאות וחששות.

 

שפ"ע  (שיפור פני העמק)

אגף שפ"ע האמון על השירותים החיוניים פועל במלוא המרץ במתכונת חירום, על מנת לשמור על שגרת חיים איכותית ככל הניתן בימים אלה.

פינוי אשפה מתבצע כרגיל בישובים, נערכים לפינוי בתקופת הסגר, אם תהיה, מקרי חירום וטרינרים מטופלים, חיסוני כלבת מתבצעים בתיאום מראש, ממשיכים לבצע בדיקות מים ביתר תשומת לב, במחלקת הביטחון נערכים לתקופה הקרובה ולתרחישי אירועי קורונה בעמק, ומוקד המועצה ממשיך לקבל פניות תושבים ולטפל בהן.

 

 


שבת שלום,

בריאות וימים טובים

שמרו על עצמכם והקפידו על כל הנחיות משרד הבריאות.

 

יורם קרין,

ראש המועצה


תגובות לדף