title
title
title
title
title
title
title
title
ענף המדגה - סגירת מעגל

סגירת מעגל - איתן כבל

מיד לאחר הודעתו של שר האוצר לפני מספר שבועות, על הסרת המכסים באופן חד צדדי מהדגים המיובאים, נרתם ח"כ איתן כבל -  יו"ר וועדת הכלכלה בכנסת, בנחישות רבה וללא פשרות ולקח חלק פעיל ונחרץ במאבק החשוב לשמירת ענף המדגה בעמק. בכך הוא קיים את הבטחתו מביקור שקיים כאן לפני שלושה חודשים, להיות כתובת ולעזור בכל הקשור בחקלאות בעמק ובכלל. לאיתן הייתה השפעה מכרעת על ההסכם שהושג ואנו מודים לו על השותפות והמחויבות לחקלאות, להתיישבות ולעמק המעיינות!


11.08.16

משרד האוצר וארגון מגדלי דגים הגיעו להסכמות בנושא הסרת המכס על יבוא הדגים. המכס יוסר באופן הדרגתי ומגדלי הדגים יזכו לסיוע בפעילות המחקר והפיתוח , הרפורמה הסביבתית והקד"מ.
עם סיום המאבק יחולקו היום (חמישי) מגדלי הדגים דג ישראלי ותוצרת חקלאית לשבת תחת הכותרת 'לשבת בשבילי – דג ישראלי' בארבעה צמתים מרכזיים באזור הצפון ויאחלו לנהגים, לעוברים ולשבים שבת שלום !

בשבועות האחרונים ניהל ארגון מגדלי דגים מאבק מול משרד האוצר לאחר הודעתו החד צדדית של שר האוצר ח"כ משה כחלון בנושא הסרת המכסים על הדגים המיובאים.
מגדלי הדגים והחקלאים קיימו עצרות מחאה בבריכות הדגים ובירושלים והתארגנו לפעולות נוספות בשבועות הקרובים אולם לאחר פגישות ודיונים קדחתניים לאורך כל השבוע האחרון במשרד האוצר גובש הסכם המאפשר למגדלים סיוע במחקר ופיתוח הענף, קידום רפורמה סביבתית והקד"מ.

יוסי יעיש מזכיר ארגון מגדלי דגים "החרב שהונחה היום על צווארם של אלפי עובדים המתפרנסים מענף המדגה, בעיקר באזורי הפריפריה הוסרה היום באופן חלקי, בעיקר הודות למאבק העיקש שניהלו מגדלי הדגים מעמק המעיינות, הגליל העליון, מטה אשר וחוף כרמל, יחד עם אלפי חקלאים שהתייצבו לצידם, למען המדגה והחקלאות הישראלית כולה. אני שמח שלאחר תהליך ארוך וממושך הצלחנו להגיע לסיכומים שמטרתם להבטיח את עתיד הענף. המתווה שהושג היום יובא לאישור אסיפת המגדלים שתתקיים בשבוע הבא ואני תקווה שנוכל להניח מאחורינו את המאבק ולהמשיך לספק לאזרחי ישראל דג טרי ישראלי."

יורם קרין - ראש המועצה האזורית עמק המעיינות: "אחרי מאבק גדול אליו התגייסו הדייגים, החקלאים, והתושבים, יחד עם התאחדות חקלאי ישראל ומשרד החקלאות, הגענו היום להסכמות על מתווה לטווח הארוך הכולל השקעות בפיתוח והרחבת ענף המדגה אשר יאפשרו לקדם ולחזק את הענף, את החקלאות, הסביבה ההתיישבות בעמק המעיינות והפריפריה כולה. אני מברך על המתווה שהושג עם משרד האוצר, משרד החקלאות, התאחדות החקלאים, והמגדלים - המבטיח את המשך קיומו של ענף המדגה שהוא ענף חקלאות מרכזי בעמק. אני מודה לשר האוצר ח"כ משה כחלון, שר החקלאות ח"כ אורי אריאל, שרת המשפטים ח"כ איילת שקד, לחברי הכנסת איתן כבל יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן ברושי, אבו וילן ומאיר צור מהתאחדות חקלאי ישראל ולראשי התנועות ניר מאיר מזכיר התנועה הקיבוצית, ואמיתי פורת מזכיר הקיבוץ הדתי על תרומתם החשובה להסכמות. ענף המדגה שהוא ענף מרכזי בעמק המעיינות ימשיך להתפתח ולספק תוצרת ישראלית איכותית לכולם."

השניים הודו לראשי הרשויות, לאנשי ענף המדגה, החקלאים והציבור הרחב אשר נרתמו באופן מלא להבטחת המשך קיומן של בריכות הדגים והחקלאות הישראלית.03.08.16

מגדלי הדגים קיימו היום מפגן מחאה מול הכנסת, הפתיעו את הח"כים באמנונים טריים על האש וקראו להם לתמוך במאבק החקלאים והמדגה ולעצור את הסרת המכס על ייבוא הדגים לישראל. המגדלים הביאו עימם דגם של 'חומה ומגדל', אותו הציבו בכיכר המובילה לכנסת, ולצידו העמידו בריכות עם דגים חיים. ענף המדגה הוקם לפני קרוב ל- 80 שנה בניר דוד מעט אחרי הקמת הישוב שהוא ראשון להתיישבות חומה ומגדל בארץ. חברי כנסת רבים וביניהם איתן ברושי, ואיתן כבל שמסייעים במאבק, ח"כים מהבית היהודי, יש עתיד ונוספים, הגיעו אל המפגינים והביעו תמיכה בהם, בהתיישבות ובחקלאות הישראלית, וזכו לקבל אריזת דגים טריים מהדייגים.


במהלך השבוע התקיימה פגישה חשובה עם סיעת הבית היהודי ופגישה במשרדו של ח"כ איתן כבל שזימן אליו את נציגי משרד האוצר ודרש מהם לסגת מהמהלך החד צדדי ולהגיע להסכמות אשר יאפשרו המשך קיומו של ענף המדגה. במהלך השבוע הקרוב יתקיימו מפגשים נוספים, ובהתאם לכך תתקבלנה החלטות לגבי המשך המאבק. 


26.07.16

נלחמים על הבית – שומרים על החקלאות הישראלית

 עצרת המחאה של מגדלי הדגים והחקלאים כולם, עלתה על כל הציפיות.

אלפי ילדים, בני נוער, צעירים ומבוגרים הגיעו לבריכות הדגים של קיבוץ מעוז חיים בחום של למעלה מארבעים מעלות כדי לקחת חלק במפגן נגד הורדת המכסים על יבוא הדגים.

ענף המדגה נמצא בשבועות האחרונים תחת איום קיומי ממשי בעקבות החלטת משרד האוצר לבטל את המכס על ייבוא הדגים לישראל. זהו צעד שיביא לקריסה מוחלטת של הענף ושל כל השירותים הנלווים לו כמו בתי האריזה, חברות המזון, המעבדות, חברות השינוע וההובלה וחברות השיווק.

לעצרת הגיעו ראשי רשויות, ראשי ארגונים, חברי כנסת, אנשי תיירות וסביבה ועוד.

 

יורם קרין ראש המועצה האזורית עמק המעיינות, אשר רוב יישוביה מתפרנסים מענף המדגה ונופיה משובצים בעשרות בריכות דגים משגשגות, עסוק בפעילות רצופה מול מקבלי ההחלטות כדי לסייע למגדלי הדגים ולחקלאים להגיע להסכמות אשר יבטיחו את המשך קיומה של החקלאות בעמק עוד שנים רבות, אמר בעצרת:  "בני הנוער הרבים הנמצאים כאן מייצגים את דור ההמשך. הם יודעים וגם אנחנו יודעים שחקלאות ובריכות דגים לא בונים ביום אחד. ענף המדגה שהוקם בעמק לפני עשרות שנים על ידי ראשוני המתיישבים הוא אחד הענפים המצליחים והטובים במדינת ישראל. בעמק המעיינות נמצאים כ – 75 אחוזים מייצור הדגים במדינת ישראל והמשמעות של הורדת המכסים על יבוא הדגים היא קריסה כלכלית של עשרות משקים, אלפי עובדים מובטלים ומשפחות ללא מקור תעסוקה. אנו שנמצאים כאן על גבול ירדן שהיום הוא גבול של שלום, אבל ידע גם ימים אחרים, נאבקים כל בוקר על שמירת הקרקע, הגדלת מקורות התעסוקה, צמיחה, פיתוח וקליטת משפחות. ללא ענף המדגה – כל האיזור ישקע ויקרוס. אני פונה אל שר האוצר וקורא לו לשבת יחד איתנו ועם שר החקלאות ולהגיע להסכמות על אופן הרפורמה ויישומה כך שתצמיח את הדורות הבאים ותחזק את האיזור הזה והאחרים הנמצאים כאן."

 

יוסי יעיש – מזכיר ארגון מגדלי דגים אשר עושה ימים כלילות על מנת למנוע את הגזירה אמר: "בארגון מגדלי דגים יצאו בחודשים האחרונים למאבק על הבית. אנו פועלים ימים כלילות במגוון ערוצים כדי למנוע את חיסול הענף והבטחת עתידו של המדגה הישראלי ואת עתידם של כל העוסקים בענף זה. אין לטעות ! ענף המדגה הוא רק תחילת הדרך. במשרד האוצר החליטו כנראה להיפרד מהחקלאות הישראלית כולה. מגדלי העופות, מגדלי הבקר והצמחים, ענפי הזית והדבש וכל החקלאים באשר הם."

המשמעות של יבוש בריכות הדגים איננה רק כלכלית. יש לה משמעויות רבות וביניהן גם משמעות אקולוגית סביבתית ונופית. פרופסור יוסי לשם – הגיע באופן מיוחד לעצרת מחו"ל, כדי לדבר על הערך הסביבתי והכלכלי של הבריכות מעבר לגידול דגים, לתיירות, צפרות, נופש ושמירת על המגוון הביולוגי והסביבה.

לציפורים הנודדות מאירופה ואסיה, שהבריכות לחלקם הן נקודת מנוחה ותדלוק, והנזק שיגרם עם סגירת בריכות הדגים למינים רבים של ציפורי מים, ציפורים נודדות ובעלי חיים נוספים החיים סביבן.


בעצרת דיבר דור בן נון ממירב – דייג צעיר מקיבוץ מירב שאמר: "יש בכל הארץ התעוררות גדולה של נוער לחזור לעבוד בחקלאות. הנוער בא לעבוד בחקלאות כי הוא רואה בזה אתגר גדול, חלום גדול. החקלאות בארץ הזו זו הציונות. וכשאנו רואים את החזון הציוני שאנו חיים אותו יום יום נרמס תחת שיקולים פוליטיים זה כואב. יש לנו חלום ומשימה שבשבילם הוקמה המדינה. ומי שרואה ביוקר המחיה חזות הכל, הוא במו ידיו שולח צעירים לגור בברלין כי שם המילקי זול יותר. החקלאות היא הרבה יותר שורשית ועמוקה מכל השיקולים. ושום גל גבוה ככל שיהיה לא ישטוף אותם. אני לא יודע מה יעלה בגורל המדגה בשנים הקרובות אבל אני יכול להבטיח שבהתלהבות ובדבקות של הדור שלי והניסיון והכלים שהנחלתם לנו – החקלאות בארץ ישראל תנצח !"


מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר: "אנחנו מזהים מהלכים חד-צדדים נגד התנועה הקיבוצית החל מתחילת הקדנציה של שר האוצר הנוכחי. אנחנו לא כל-כך חלשים, ולא כדאי לכחלון להפוך אותנו לאויבים. אני קורא לשר האוצר למצוא את הדרך להידבר אתנו, ולא לנסות לדרוס אותנו. הקדנציה הפוליטית היא קצרת מועד והחיים ארוכים". ניר מאיר קרא לכל התנועות וגופי ההתיישבות והחקלאות מכל קצוות הארץ להתאחד אל מול המאבקים כנגד הגזירות בחוק ההסדרים.


עובד נור ראש המועצה האזורית גלבוע: אין דרך אחרת להסתכל על זה מעבר לעובדה המצערת שמשרד ממשלתי מקדם אג'נדה שתביא לחיסול ענף המדגה, תוך העדפת היבואנים על פני החקלאים. מאות חקלאי ענף המדגה  ניצבים בפני סכנת סגירת משקיהם ועלולים להישאר ללא פרנסה. זהו מצב בלתי מתקבל על הדעת. ההתיישבות החקלאית בארץ, ובאזורנו בפרט, מהווה עוגן כלכלי ותעסוקתי ומבטיחה ביטחון תזונתי לתושבי המדינה לאורך כל השנה, תוך צמצום התלות ביבוא. במקום לתמוך בכך, פועלים לעידוד היבוא הפרוע תוך פגיעה בחקלאים. שלא נתבלבל: במדינת ישראל, שיעור התמיכה במגזר החקלאי, הוא השיעור הנמוך ביותר של סיוע לחקלאות מכל מדינות המערב המפותחות. אלו נתונים מסמרי שער. היעלה על הדעת שמדינות ללא בעיות ריבונות ופיתוח הקרקע, יתמכו בחקלאים יותר מאשר בישראל?! יש לעצור לאלתר את המהלך החד צדדי לביטול המכס על יבוא הדגים".


כרמל סלע, ראש המועצה האזורית חוף הכרמל: "בישראל אנחנו חיים על נקודות איזון מאוד רגישות, על מנת להחזיק מעמד עלינו לדאוג לביטחון פיזי, כלכלי ותזונתי!  אוכל = ביטחון!  מדינה שאין לה קרקע ויכולת לספק בעצמה את מזונה היא מדינה וירטואלית. מגדלי הדגים אינם רוצים פיצוי! הם רוצים לעבד את האדמה ולשמור על המרחב הכפרי והחוסן הלאומי. בכוונתנו לפעול בכדי למנוע מהלך חד צדדי, שעלול להמיט אסון על מאות ואלפי משפחות המוצאות את פרנסתן מענף המדגה.

בנוסף לחשיבות הכלכלית של בריכות הדגים בחוף הכרמל, הבריכות מהוות אטרקציה נופית וסביבתית שבין הכרמל לים ומהוות בית גידול למגוון עופות וציר נדידה מהחשובים בעולם לעופות העושות דרכם לאפריקה וממנה.


עידן גרינבאום, ראש המועצה האזורית עמק הירדן, בשם המועצה וצמח מפעלים אזוריים: "כמי שרואה לנגד עיניו את טובת הצרכן הישראלי מחד ואת הצורך הקיומי/ציוני/לאומי בהמשך קיומה של החקלאות מאידך, אני סבור שיש צורך לפעול בהידברות ובשיתוף פעולה עם מגדלי הדגים ולא נגדם.

ניסיון לפעול בכוח ובאופן חד צדדי ישפוך את התינוק עם המים. החקלאות המקומית תחוסל והצרכנים לא ירוויחו דבר. אני קורא לשר האוצר ואנשי משרדו להתעשת ולהפסיק לפעול בכוחניות מול החקלאים בניסיון להסיט את האש והדיון הציבורי מהאתגרים המשמעותיים באמת שניצבים על שולחנם".
21.07.16

גם השבוע הזה עמד בסימן המאבק על ביטול המכסים על יבוא הדגים, עם ההודעה החד צדדית של האוצר על ביטול המכסים. למהלך זה אם אכן יקרה השלכות רבות ובראשן - חיסול ענף המדגה בעמק. ביום שישי התקיים מפגש במ.א. מנשה בהשתתפותם של: ראשי מועצות, ח"כ איתן ברושי, מנכ"ל התאחדות החקלאים אבו וילן, מזכיר התנועה הקיבוצית ניר מאיר, מזכיר הקיבוץ הדתי אמיתי פורת, ופעילים נוספים. למפגש הוזמנו נציגי מטה המאבק של ענף המדגה וארגון מגדלי דגים להציג את האיום הכבד על עתידו של הענף. המשתתפים כולם הביעו את תמיכתם במאבק מגדלי הדגים ויקחו חלק במאבק על עתיד ענף המדגה, עתידה של החקלאות וההתיישבות כולה. בהמשך השבוע קיימנו פגישות והתייעצויות נוספות ונמשיך לפעול ביחד עם משרד החקלאות למניעת הצעדים החד צדדים של האוצר וגיבוש רפורמה מוסכמת.


14.07.16

השבוע האחרון עמד כולו בסימן המאבק נגד הורדת המכסים על יבוא הדגים.

שר האוצר חה"כ משה כחלון מוביל מהלך של הורדת מכס חד צדדית אשר משמעותה חיסול ענף המדגה בעמק המעיינות, המהווה כ- 70% מכל ענף דגי הבריכות בארץ. אנו פועלים בנחרצות, ביחד עם ארגון מגדלי דגים, ועם חברי כנסת ושרים לעצור את המהלך ולצמצם נזקים בלתי הפיכים. דרישת מגדלי הדגים והארגונים המובילים היא להסכים על רפורמה מתואמת שתבטיח  תמיכה בהמשך פיתוח והרחבת הענף. זוהי מלחמה של ממש על עתידו של העמק. פגיעה בענף המדגה תוביל לפגיעה כוללת ברבים מאנשי העמק, התעסוקה, החקלאות, התיירות והסביבה. בימים הקרובים נפעל בכל הדרכים ונקרא למגדלים ולתושבים להפגין ולמחות ביחד איתנו.תגובות לדף