title
title
title
title
title
title
title
title
שימור פסיפס מתל בסול, בחצר המוזיאון לארכיאולוגיה 'עקבות בעמק' בגן השלושה

מספר דרור סגל, מנהל ואוצר המוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית בגן השלושה: "בראשית שנות השישים, נתגלה באקראי, מבנה לא מוכר, באתר הארכיאולוגי תל בסול, המצוי מדרום לנחל חרוד, מערבית לבית שאן. בחפירות שנוהלו על ידי נחמיה צורי, נחשפה חוות נזירים ביזנטית, אחת מקבוצת מנזרי שדה חקלאיים שנתגלו לאורך נחל חרוד מבית שאן עד בית השיטה.

 

בחפירות נחשף פסיפס צבעוני מרשים עם מוטיבים חקלאיים, צורות ודגמים גיאומטריים ומיני עופות. הפסיפס הועתק לחצר המוזיאון הארכיאולוגיה עקבות בעמק שבגן השלושה בשנות השבעים, בשיטות שהיו נהוגות ומוכרות באותם ימים. הוא קובע בבטון עם ברזל מזוין, בתוך אגן נמוך. למרות הגג מעליו, חדרו לפסיפס מי גשמים וגרמו עם השנים לברזל להחליד. הפסיפס הלך והתפורר והיה חשש אמיתי לכך שיעלם לחלוטין.

 

לפני מספר שנים יצרה הנהלת המוזיאון קשר עם תחום שימור ברשות העתיקות והוחלט במשותף על פרויקט שימור יסודי, ארוך טווח ויקר, של שימור ושחזור הפסיפס. צוותי רשות העתיקות העבירו בחלקים את הפסיפס למעבדות במוזיאון רוקפלר, ובמקביל הכין צוות גן השלושה תשתית חדשה להנחת הפסיפס. במשך כמה שנים מוחזר הפסיפס בהדרגה ולאחר שעבר שימור יסודי ללא בטון וברזל, בחומרי טיח ומילוט תקניים שנהוגים כיום.

 

בימים אלה מוחזרים חלקי הפסיפס האחרונים ומונחים על התשתית המחודשת בגובה פני השטח בחצר, לאחר מכן תעשה פעולת שחזור והשלמה של אבנים בודדות וימרח חומר הגנה על כל הרצפה"

 

בתמונות - צוותי רשות העתיקות "בעבודת נמלים" עדינה ואיטית המתקיימת בימים אלה במוזיאון בגן השלושה.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובות לדף
הרשאות ניהול לדף מתחום:
;