title
title
title
title
title
title
title
title
אולימפיאדת השלום

 

אולימפיאדת השלום התשיעית

במוזיאון לארכיאולוגיה- עקבות בעמק- גן השלושה

 

בסוף חודש מרץ 2011, בימים רביעי עד שישי 30.3- 1.4, תיערך במוזיאון לארכיאולוגיה בגן השלושה, האולימפיאדה התשיעית ברוח  ה"אקחריה" שהונהגה ביוון העתיקה. באולימפיאדה ישתתפו כמו בכל השנים הקודמות, ילדי כיתות ה' מכל בתי הספר האנתרופוסופיים, המלמדים בשיטת וולדורף. בנוסף לארבעת בתי הספר הקבועים, נוספו תלמידים גם מזומר רמת גן, ועודד יודפת ובפעם השניה גם מנטע ארז באר שבע. הילדים יתחלקו לקבוצות מעורבות. כל קבוצה מייצגת את אחת הערים הקדומות ביוון (אתונה, ספרטה. דלפי, ארגוס וכו). לכל קבוצה כובעים ,דגלים, ומאפיינים נוספים. במשך שלושה ימים ולילות מתבצעות סביב המוזיאון פעילויות מגוונות הכוללות אימוני ספורט בחמשת המקצועות האולימפיים העתיקים: דיסקוס, כידון, האבקות, ריצה וקפיצה, פעילות מוזיקה וסדנאות אומנות שהתפתחו והתרבו השנה. הפעילות באולם יוון ובשאר האולמות במוזיאון, מפקד אש וטקס שבועה לאקחריה, וטקס סיום עם ההורים. הילדים חווים ומציירים במוזיאון את ציורי הכדים והפסלים הרלוונטיים לדוגמא: אימוני ספורט ותחרויות מהאולימפיאדות המקוריות שנערכו ביוון, כפי שהם מתוארים על כלי החרס  במוזיאון. פסל שיש של הרקולס עם זר הניצחון שקבלו המנצחים במשחקים האולימפיים, האלה אתנה והאל פוסידון במלא הדרם ומוצגים רבים נוספים.

הילדים אמנם מתחרים, אך הדגש הוא על התנועה היפה, הסובלנות והקבוצתיות. רעיון האקחריה המקורי, נכתב על הדיסקוס ביוון העתיקה. בזמן המשחקים חדלו המלחמות בין ערי המדינה השונות וכולם התרכזו בספורט. המנצח ועירו זכו לכבוד רב, שקט ושלווה. את אותם הרעיונות של שלום וסובלנות מנחילים לילדים המשתתפים באירוע. ביום חמישי בערב יערך מפקד סיום "באמפי" תיאטרון בגן השלושה. האירוע המרשים כולל צעידה בקצב תופים ולפידים, כולם לבושים בבגדים הלבנים המסורתיים, ברקע קולות תופים וקריאות השבועה.

 

למחרת יערכו משחקי הסיום על מדשאות המוזיאון, בעידוד ההורים והמשפחות שיגיעו לטקס סיום האולימפיאדה. השנה יהיה הטקס גדול וצבעוני במיוחד. ביום  זה באולימפיאדה הרביעית, הוזמן גם הקונסול ונספחת התרבות והעיתונות של שגרירות יוון בישראל. הם הגיעו מתל אביב במיוחד, מאוד התלהבו ממראה עיניהם והבטיחו להמשיך ולשתף פעולה עם המוזיאון ורעיון האקחריה.

ואכן חנכנו כאן לפני כמה שנים, בחסות שגריר יוון, מרכז לשלום וסובלנות ברוח האולימפית של יוון העתיקה. שגריר יוון הפך לידיד קבע למוזיאון.

אנו מאוד מעוניינים לשתף בעתיד כיתות נוספות מבתי הספר באזור. הכוונה להפוך את המוזיאון למרכז קבוע שיעסוק ברעיון האקחריה כולל סמינרים למורים ותלמידים. מורים ומחנכים לחינוך גופני, אומנות, היסטוריה ומוזיקה, מוזמנים לפנות ביזמתם אלינו לצורך קיום חשיבה משותפת בנושא

 

את האולימפיאדה והרעיון כולו במוזיאון, הצגנו בעבר בכנס חינוכי חשוב במכון ויצמן למדע. גם שם זכה הנושא, לתגובות מאוד חיוביות ולברכת כל גורמי משרד החינוך. לאחרונה הוכנה גם ערכת DVD בנושא. בשנה הבאה שנת 2012 תיערך במדשאות הגן, האולימפיאדה העשירית. מסורת האולימפיאדות תורחב ותשולב במסגרת הקמת המרכז הקבוע לאקחריה - לשלום ולסובלנות.

                                                                          

 

                                                                                   דרור סגל

                                                                           מנהל ואוצר המוזיאון

 

 

 

 


תגובות לדף
הרשאות ניהול לדף מתחום:
;