title
title
title
title
title
title
title
title
ביקור נשיא המדינה, שמעון פרס 25.05.10


 

אתם דוגמא לעתיד

"מה שעשיתם פה בעמק המעיינות-תורה-מדע-עבודה-ויחסי שלום עם השכנים - זהו החזון שבוער בי". אמר נשיא המדינה שמעון פרס במהלך נאומו במסגרת טקס קבלת "יקיר עמק המעיינות" של המועצה האזורית עמק המעיינות שהתקיים בקיבוץ ניר דוד (תל עמל), "אתם עמק מרגש. אני לא חושב שיש בעולם מקום בו מתגוררים 12,000 תושבים עם כל כך הרבה חכמה, רצון טוב ויוזמה, עם גיוון כל כך גדול של אוכלוסיה. אני מקווה ומאחל לעם ישראל שיראה את דגם החיים פה ושזה יהיה עתידנו".

הנשיא שקיבל מידי ראש המועצה יורם קרין את אות יקיר העמק על פעלו רב השנים למען היחסים עם ממלכת ירדן וחיזוק ההתיישבות בגבולה המזרחי של המדינה  התייחס בדבריו למצב המדיני ואמר: "בחודשים הקרובים יש אפשרות להגיע להכרעה עם הפלשתינאים. כולם יודעים שחלון ההזדמנויות קצר מועד ויש סיכוי לפתור את הבעיות. מה שאתם עושים במסגרת יחסי השכנות עם ירדן והפלשתינאים בתחומי החקלאות, התיירות והחינוך יכול להיות הדגם לחיים יחד".

בדברי ברכתו לנשיא בעת הענקת אות יקיר העמק אמר קרין:

אנו מאמינים שהסיכוי והתקווה שלנו ועתיד ילדינו, הם בפיתוח עתידי משותף לכל השכנים באזורנו.אנו מקיימים מאז הסכם השלום עם ירדן, מפגשי שכנים רבים העוסקים בחקלאות, חינוך, ספורט תרבות ותיירות עם שכנינו מעבר לנהר והרשות הפלשתינאית  ופועלים לקדם את אזור הסחר החופשי "שער ירדן" במשותף עם ממלכת ירדן, אזור שאתה יזמת ואנו מקווים להגשים בקרוב. אנו עוסקים בהקמתו של מרכז המחקר החקלאי סביבתי, לו יהיו  שותפים ירדן והפלשתינאים, מרכז הזוכה לתמיכה של אוניברסיטאות מובילות בחקלאות בארה"ב, ולתמיכת משרדי הממשלה ובקרוב כך אנו מקווים גם ראשי  מדינות באיחוד האירופי.

אנחנו חיים בפריפריה המזרחית, באזור רווי משימות ואתגרים. המרחק מהמרכז וקשיי האקלים מחייבים אותנו ליצור כאן חיי קהילה מיוחדים, לבנות מערכת חינוך איכותית ולפתח את האזור, תוך כדי שמירה על איכות הסביבה, וזאת כדי להיות יעד אטרקטיבי לזוגות צעירים שיבואו לבנות את ביתם בעמק.

לקחנו על עצמנו שורה של משימות קהילתיות לאומיות ובהן - הפעלת בתי ספר לילדים בעלי לקויות תקשורת וקשיים נפשיים המשרתים את אזור הצפון כולו, כפר לשיקום נפגעי סמים ואלכוהול - מלכישוע, בתים לאימוץ ושיקום ילדים ממשפחות הרוסות, בית לנשים בסיכון, פנימיית נעל"ה של עולים מאמריקה הלטינית, מכינה קדם צבאית, ישיבה של הקיבוץ הדתי ומדרשת בנות, ועוד ועוד. אנו מקדמים בימים אלו ממש את הקמתה של "שלפים" - שכונה מעורבת בה יחיו דתיים וחילוניים במשותף, שכונה שהיא המשך טבעי ונכון לחיים המשותפים תוך כבוד הדדי ושותפות בין דתיים לחילוניים בעמק שלנו. למועצה שלנו חלומות רבים וחזון משותף לפיתוח אזורי.

אנו זקוקים לסיוע של המדינה בהקמת המיזמים המשותפים עם ירדן והפלשתינאים,  בשיפור הנגישות והתחבורה ובהבאת מפעלים מודרניים ומתקדמים ליצירת מקומות עבודה אטרקטיביים לקבוצות הצעירים שלנו. כבוד הנשיא, אמרת פעם: "אתה תמיד גדול כגודל העניין שאתה משרת" ואנו כאן בעמק מאמינים  בכך ועושים רבות כדי לעמוד במטרות שהצבנו לעצמנו".

במהלך היום ביקר הנשיא בקיבוץ שדה אליהו שם הוצגו בפניו הישגי החקלאות האורגניות וההדברה הביולוגית. "זהו רעיון גאוני להשתמש במזיקים למניעת נזק" אמר הנשיא.

אח"כ ביקר הנשיא בחממת הבזיל של אילן אמזלג ברחוב והתרשם מתערוכת צמחי תבלין לייצוא הגדלים בעמק שהפך לאזור מוביל בגידול תבלינים ירוקים לייצוא.

ארוחת צהריים כורדית אוטנטית אצל שרה כהן ברחוב, הפכה לחוויה מיוחדת ונוצלה למפגש עם מנהלי בתי הספר במועצה שהציגו בפני הנשיא את הפעילות החינוכית המגוונת ברחבי המועצה, מנוחה בכפר הנופש בניר דוד על הנחל ומפגש במועדון לחבר בקיבוץ עם תלמידי המכינה הקדם צבאית סיימו ביקור, אותו סיכמו אנשי הנשיא שנלוו אליו היה כולו עונג צרוף.

לתמונות מהביקור...

גלריית תמונות
תגובות לדף