title
title
title
title
title
title
title
title
בית ספר שק"ד חוגג 60

 

אחה"צ - נערך טקס הכנסת ספר תורה לבית המדרש בבית הספר. הטקס לווה בתהלוכת שירים וריקודים של מאות האנשים שגדשו את בית הספר, ובברכות.

זה היה אירוע מרגש מאוד שכן זהו ספר שנמצא מתחת להריסות בית הכנסת שחרב לפני 70 שנה ברומניה יחד עם עוד תשמישי קדושה. הספר נמצא והועלה ארצה והיה זקוק להגהה ותיקונים על מנת להשיבו לייעודו - קריאה בתורה בקהילה פעילה.

קהילת בית הספר נרתמה, אספה תרומות למשימה החשובה והספר הגיע אל מקומו - והצטרף לעוד שלושה ספרי תורה ותיקים בארון ספרי התורה בבית המדרש בשק"ד.

בתום הטקס, התקיימה ארוחה גדולה ומסכת. היה יום מרגש ויפה !

 

 

סיפור הספר  (מתוך כתבה בעיתון עמודים)

מהן ראשי התיבות: D.C.C.P.C.N.? מדוע אותיות אלו חתומות על גבו של ספר תורה ששכב שישים שנה במרתפי ממשלת רומניה הקומוניסטית?

תעלומה זו ואחרות, נקרו בדרכנו בעת שחיפשנו ספר תורה לכבוד חגיגות שישים שנה לבית ספר שק"ד. אך נתחיל את הסיפור מתחילתו.

השנה אנו מציינים שישים לבית ספר שק"ד, בישיבה משותפת של הנהלות שני בתי הספר (היסודי והתיכון) יחד עם קבוצת הורים, הוחלט לציין את הארוע המיוחד בהכנסת ספר תורה לבית המדרש. אולם במקום לכתוב ספר חדש בחרנו לפנות לעמותת "מנורה" שמחדשת ספרי תורה ששרדו את השואה. רצינו להכניס לבית ספר, ספר תורה שהיה בשימוש אי שם באירופה בקהילה יהודית חיה ונושמת, ולפתע פתאום עלה הכורת על הקהילה יחד עם כל קהילות אירופה, ועתה שבעים שנה אחרי, אנו נחזור ונקרא בתורה בספר זה, במדינת ישראל.

פנינו בבקשתנו למושקו, הלוא הוא משה מושקוביץ איש משואות יצחק, איש רב פעלים ובין השאר גם יו"ר עמותת "מנורה", מושקו נענה בשמחה. משה יורב, הרב ישי כהן, יעקב נוקד ואנוכי עלינו לפגוש אותו בירושלים.

עמותת מנורה, בראשותו של מושקו, פועלת לאיסוף תכולת בתי כנסת ויודאיקה מרחבי העולם היהודי והעלאתם ארצה.

ישבנו עם מושקו ושמענו סיפור מרתק ומרגש.

לפני חמש שנים העלתה העמותה ארצה 192 ספרי תורה מרומניה. ספרים אלו נאספו ע"י הממשלה הרומנית בשנים שלאחר השואה ואוחסנו במרתפים במשך כשישים שנה בתור רכוש ממשלת רומניה. חלק מהמחסנים היו מלאי טחב, ובחלקם זלגו פנימה מי גשמים, ממילא ספרי תורה רבים הושחתו מהמים ונפסלו לשימוש, ספרי תורה אלו נגנזו בבית הקברות שבהר הזיתים לאחר העלאתם ארצה. לשמחתנו, ספרי תורה רבים שרדו את השואה ושרדו את התנאים הקשים של מרתפי המשטר הקומוניסטי ברומניה, ולאחר הגהה ותיקונים של סופרי סת"ם הם יכולים לחזור לכשרותם ולשימוש.

בעת העלאת הספרים ארצה, נערך טקס גדול בהשתתפות שרים מממשלות רומניה וישראל, הרב עמיטל ז"ל היה גם כן שותף בתהליך ובחגיגות.

לאחר שמיעת הסיפור ניגשנו בדחילו ורחימו לבחור ספר תורה. ספר תורה אחד היה מרשים, אך הדיו הישן היה נראה כעומד להישבר. בספר תורה אחר המילים היו סמוכות זו לזו ולא תמיד היה ניכר הרווח שבין מילה למילה. אך אחד מספרי התורה צד את עינינו, האותיות הישנות נראו מלאות וחזקות, הקלף היה בהיר, הספר לא גדול מידי ולא כבד מידי. בחרנו ספר זה, וזכינו לסיפור נוסף.

מושקו סיפר לנו שעל רוב רובם של ספרי התורה אין מידע מניין באו והיכן קראו בהם, שהרי הם הועלו ארצה ממחסני הממשלה ולא ידוע מאלו קהילות הם הגיעו למחסנים אלו. אולם הספר שבחרנו נמצא על ידי נציגי עמותת מנורה בביקור שלהם בעיר אורדיה שברומניה בשנות התשעים. הם הגיעו לעיר והופנו אל חורבות של בית כנסת שנהרס בשואה, אנשי המשלחת חפרו ומצאו את הספר קבור מתחת לעיי המפולת. הממשלה אסרה להוציא את הספר מרומניה והוא ניתן לקהילה יהודית, ורק עם ההעלאה המרכזית של הספרים הועלה גם ספר זה.

על גב הספר הוטבעה חותמת משולשת ובתוכה ראשי התיבות D.C.C.P.C.N.. בחיפוש בגוגל גילינו שראשי התיבות הן של "המחלקה לתרבות דתות והמורשת הלאומית" של רומניה. מברור שערכנו עולה שחפצי אומנות ועתיקות הוחתמו בחותמת זו, משום שהממשלה הקומוניסטית לקחה בעלות על כל הנמצא במדינה. הרומנים התייחסו גם לספרי התורה כאל עתיקות השייכות למדינתם, והתעלמו לחלוטין מהיותם תשמישי קדושה של עם ישראל.

אנו ממתינים בהתרגשות לקראת הקריאה הראשונה בספר זה על אדמת הקודש של ארץ ישראל. המחשבה שספר תורה זה שימש יהודים לפני השואה, וכעת זכה לעלות ארצה מרגשת אותנו. הספר יקבל חיוּת כאשר תלמידינו הצעירים, שנולדו למציאות נפלאה של תקומה ומדינה יהודית, יקראו בו ויגאלוהו.

ליד אחת החותמות כתוב "אליעזר בן שמעון הכהן", איננו יודעים מיהו, מתי הוא כתב את שמו ומדוע. תעלומה.

 

 

 

 

 


תגובות לדף
הרשאות ניהול לדף מתחום:
;