חיפוש במאגר | חיפוש מתקדם
סיור גשרים
מוטי שחר
טלפון / נייד:050-7545320.

עמק המעיינות שופע מעיינות ומראות. המסלול המפורט כאן ממקד אותנו בגשרים ומפלוני מים לאורך נחל חרוד.

נקודת הכינוס הינה מגרש החניה בחזית גן החיות - גן גורו אשר בכניסה לגן השלושה (סחנה).

נצא מתחנת הדלק  המצויה במקום, אל כביש 669 ונפנה מזרחה. נסיעה של 200 מטר תגלה לעינינו דרך כורכר הפונה צפונה ומשולטת בשלט המצביע על "גשר הקנטרה".

ניסע על דרך הכורכר כ-700 מטר בין שדות מעובדים ובוסתנים נטועים עד לשלט ההסבר המצביע על "תל זוהרה"

נקרא בתנ"ך את סיפור גדעון וגיבוריו במעין חרוד, מלחמת שאול וקינת דוד על הר הגלבוע.

שביל קצר מוביל אל התל הנמוך יחסית, אך מספיק בהחלט לתצפית על העמק ופסגות הגלבוע, גבעת המורה והר תבור, הניבטים ממערב ומדרום לתל. בתל עצמו שרידי ההתיישבות חקלאית שעדיין לא נחקרה דייה.

נחזור אל הרכב ונמשיך מזרחה על פני דרך הכורכר במשך כ-2 ק"מ נוספים. שלט הנחיה יגלה לנו כי אנו נמצאים ליד גשר ה"קנטרה". נחנה את הרכב ונעבור בזהירות על פני הגשר שהוא למעשה "אקוודוקט" (אמת מים עתיקה ומשוחזרת בחלקה) ,בה העבירו מעל נחל חרוד את מימי נחל עמל הקדום להשקיית שדות מצפון לנחל חרוד. נרד במדרגות אל הברכה הנוצרת מזרימת המים. נהנה ממפל רומנטי, ומתצורות יפות שנוצרו עם שקיעת אבן הטרוורטין. כאן המקום לחניה קצרה, ליד בריכת המים או החניון הקיים.

נחזור אל הרכב ונמשיך מזרחה לאורך ערוץ הנחל עוד כ-1800 מטר. נגיע אל פארק בית שאן .הפארק יושב ליד נחל חרוד, על סיפה של העיר בית-שאן ולפני העלייה לכביש 707. נחנה את הרכב בחניון ליד שולחנות הפיקניק ונעבור מתחת לכביש 707 אל תצפית על פני תוואי הגשר הרומי המערבי. התצפית מגלה לפנינו את תל בית שאן העתיקה, שרידי הגשר הרומי ושרידי טחנת קמח המכונה "התאומים". זרימת המים בנחל הופכת למפל נאה ומתחתיו בריכה טבעית מוקפת צמחיה.

המשך הדרך יעשה עם הרכב, על כביש 707 צפונה עד לצומת עם כביש 71 (כמטר). נפנה מזרחה ולאחר כ-2 ק"מ

נגיע לצומת עם כביש 90. נפנה דרומה כ-200 מטר ומיד שוב מזרחה להמשך כביש 71. מיד לאחר הפנייה מזרחה נראה דרך אספלט הפונה צפונה ומשולטת בשלט "גשר הבזלת" ניסע בעקבות השלט אל מגרש החנייה שהוכשר במקום. הליכה קצרה תובילנו אל גשר "תלוי" אשר תחתיתו מאפשרת תצפית גבוהה אל עומקו של הנחל ויוצרת הרגשת ריחוף. מימי נחל חרוד מבצעים נפילה מרהיבה בשלושה מפלונים ובריכות טבעיות להמשך דרכם אל הירדן המצוי ממזרח לנו. ה"קניון" ותצורות הסלע נאות ומרשימות.

המעוניין להשלים את מראות הגשרים בעמק, יחזור אל כביש 90 ויפנה צפונה. נסיעה של כ5 ק"מ  תביא אותנו אל פיתחו של נחל יששכר. נפנה מערבה אל הדרך הקיימת ואחרי כ-100 מטר נגלה גשר נאה ביותר.גשר זה הינו אחד מגשרי המעבר אשר ניבנו עבור רכבת העמק ה"מיתולוגית" בעת שעשתה דרכה מחיפה לדמשק

לפני יותר ממאה שנה.בשובנו לכביש 90, ולאחר שניסע צפונה עוד כ-6.5 ק"מ. נגיע לערוץ נחל תבור. מיד עם הגיענו לערוץ נפנה לדרך עפר מזרחה ונראה גשר נוסף של רכבת העמק. הגשר יושב בקרבת שמורת שיטה מלבינה ויש ממנו תצפית נאה על הסביבה.

העתקת קישור


עמק בית שאן, מיקוד 11710 | טל' 04-6065850/609 | פקס: 04-6065862 | info@maianot.co.il
מופעל באמצעות מעוף - מגוון אפקט